Loading color scheme

Witamy w Warcie!

Nasza gmina położona jest w północnej części powiatu sieradzkiego, który należy do województwa łódzkiego. Gminy sąsiadujące to Pęczniew, Dobra, Goszczanów, Błaszki, Wróblew, Sieradz, Szadek, Zadzim. Przez gminę przepływa rzeka Warta, na której w 1986 r. powstał zbiornik retencyjny Jeziorsko, największym akwen wodny w regionie łódzkim. Jego powierzchnia wynosi 42,3 km2.

Miasto Warta jest zaliczane do najstarszych miast w Polsce, posiadających bogatą historię i stanowiących miejsce urodzenia znanych na całym świecie Wartczan: Stanisława Szukalskiego, zwanego Stachem z Warty, światowej sławy rzeźbiarza i nietuzinkowego artysty, przybranego dziadka Leonardo DiCaprio oraz Pułkownik Stanisław Skarżyński, pilot Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari, pierwszy Polak, który przeleciał nad Atlantykiem, ustanawiając przy tym światowy rekord odległości lotu.

HISTORIA I KULTURA

Położenie przy szlakach handlowych i bliskość rzeki pozwoliły na szybkie przekształcenie osady rolniczej w miasto, którym stało się w 1255 roku. Warta była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego i to właśnie tu na Sejmie Walnym, król Władysław II Jagiełło wydał statut warcki, regulujący ówczesną gospodarkę i prawo do zarządzania ziemią. Miasto obfituje w przepiękne architektoniczne budowle, świadczące o minionych latach i wpływach kształtujących Wartę, takie jak gotycki kościół pw. Św. Mikołaja, klasycystyczny ratusz, urokliwe przyrynkowe kamieniczki czy powstały w 1467 roku Klasztor Bernardynów, który do dziś pełni rolę ważnego ośrodka duchowego i kulturalnego. Gmina Warta kryje jeszcze wiele tajemnic z przeszłości, w tym wiele archeologicznych atrakcji, jak np. nieodkryte relikty dawnego ratusza czy dawne kramy i jatki usytuowane w Rynku.

ROZWÓJ I INWESTYCJE

Obecnie Gmina Warta otwiera się na potrzeby przedsiębiorców, uczestnicząc w projektach promujących rozwój gospodarczy, innowacje i drobną przedsiębiorczość. W gminie powstaje wiele obiektów o charakterze rekreacyjnym, m.in.: siłownie zewnętrzne, gry terenowe dla odwiedzających, a jedną z większych atrakcji stanowi Port jachtowy oraz Wakepark na Zbiorniku Jeziorsko. Gmina Warta jest otwarta na współpracę, ponieważ nie brakuje tu miejsca na nowe inicjatywy i rozwój lokalnej społeczności.

 

Burmistrz Warty
Krystian Krogulecki